بيماري عجيب موهاي شانه نشونده

شانه کردن موهاي سر

ابتدا به کسي که موهايش شانه نشده نگاه کنيد. چطور مي توان حدس زد که او دچار سندرم موهاي شانه نشونده است؟ در قدم اول بهتر است موهاي او را شانه کنيد. اگر موها به جايي که شما آنها را شانه کرده ايد برگردد هيچ نوع سندرمي وجود ندارد، اما اگر به عقب برگشت اين احتمال وجود دارد که فرد دچار سندرم شده باشد.
سندرم موهاي شانه نشونده معمولا در دوران کودکي بروز مي کند. اين اختلال در سه ماهگي تا ۱۲ سالگي مشخص مي شود. در ابتدا موها نازک و شکننده به نظر مي رسد.
بعد از مدتي خشک و رنگش هم روشن تر مي شود. در نهايت مو به طور فزاينده اي شانه نشونده مي شود. موها از نظر مقدار و حجم و همچنين از نظر طول طبيعي است، ولي شکل بيمارگونه و وحشي آن مانع شانه زدن آن مي شود.
در بعضي مواقع، تلاش براي شانه کردن باعث شکستن مو مي شود. در اين بيماري موها غالبا به رنگ بلوند نقره اي به نظر مي رسد. ابرو و مژه ها طبيعي هستند و با گذشت زمان اين بيماري کمتر مشخص مي شود. اين شرايط تنها موي سر را درگير مي کند و موهاي بدن و زير بغل دچار اين تغيير نمي شوند. موهاي فرد مبتلا به اين بيماري دو ويژگي مهم دارد که با درشت نمايي قابل تشخيص است؛ يکي مثلثي بودن حالت مو و ديگري حالت شيارگونه يا کانالي آن که در طول مو ايجاد مي شود.
سندرم موهاي شانه نشونده چيست؟

سندرم موهاي شانه نشونده يک بيماري ژنتيکي است. شکل کلينيکي اين بيماري اولين بار توسط «دوپر» توضيح داده شد که با نقص واضح در ساقه مو مشخص مي شود. از آن به بعد تعدادي از اين بيماري گزارش شد که با عنوان موي Spun glass (شيشه تاب خورده) معروف است. يکي ديگر از نام هاي آن «کانال سه گوشي» است که به دليل شکل ميکروسکوپي موهاي سه «گوش» آن است.

 

بر اثر سندرم موهاي شانه نشونده، موي پوست سر ساختار نامنظمي پيدا مي کند که امکان شانه کردن آن را غيرممکن مي کند.
از کجا ناشي مي شود؟

سندرم موهاي شانه نشونده برخي اوقات در يکي از زيرگروه هاي بيماري هاي ژنتيک غيرطبيعي که با عنوان اختلال اکتودرمال ناميده مي شود قرار مي گيرد. گروهي که ۱۵۰ بيماري وراثتي از جمله بيماري هاي پوست، مو، دندان، ناخن و … را درگير مي کند.
در سال ۱۹۸۲ در يک تحقيق آلماني، اين سندرم در شش نفر از اعضاي يک خانواده ديده شد. در سال ۲۰۰۷ هم مجله اي گزارش کرد که يکي از اعضاي بعدي اين خانواده بعد از چهار نسل با اين مشکل مواجه شده است.
اين شرايط با بيمار چه مي کند؟

طاسي يکي از عوارض جانبي اين بيماري است، زيرا مو محکم به فوليکولش متصل نيست. بر خلاف بعضي از شرايط ديگر، سندرم موهاي شانه نشونده با اختلالات جسمي، عصبي يا رواني همراه نيست. عوارض جانبي اين بيماري براي مبتلايان مي تواند نداشتن اعتماد به نفس باشد.
بيشتر افراد ترجيح مي دهند اين موها را قايم کنند، اما اين موها را نمي شود عقب زد. نتيجه اين مي شود که اغلب آنها اجتماع گريز و منزوي مي شوند. خوشبختانه اين سندرم چندان شايع نيست و بين سال هاي ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۸ تنها ۶۰ مورد از آن گزارش شده است.
حالا بايد چه کار کرد؟

هيچ درمان مشخصي براي سندرم موهاي شانه نشونده وجود ندارد. يک گزارش وجود دارد که مصرف روزانه ويتامين بيوتين مي تواند موها را قابل انعطاف کند. هرچند اين درمان شکل کلي موها را اصلاح نمي کند.
مقاله ديگري هم به استفاده از نيترات نقره و آنتي بيوتيک براي رفع اين مشکل اشاره کرده است. خوشبختانه اين شرايط به طور خودکار با افزايش سن برعکس شده و تا حدودي بهبود مي يابد

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *