جنس مو ی سر

جنس مو ی سر

ساختمان و طبیعت پوست و مو بسیار پیچیده است.
آیا جنس موی سر خود را میشناسید؟

 

۱- با وجود شستشوی مکرر، روزانه بعد از شستشو به تدریج موی‌تان چرب میشود؟ در آخر روز، غلافی از چربی بر روی موی سر خود حس می‌کنید؟
پوست سر شما خشک و موی‌تان چرب است و بخاطر شستن مکرر / غدد چربی کنار ریشه موهای‌تان برای جبران خشکی پوست شروع به ترشح چربی می‌کند و موی‌تان چرب می‌شود.
بر روی پوست سر شما پوسته‌هایی ایجاد می‌شود که با دندروف یا شوره کاملاً متفاوت است و نبایستی با آن اشتباه کنید. دندروف یا شوره سر بایستی دارو درمانی (فارماکولژیک) شود ولی پوسته‌های ناشی از خشکی پوست سر و موی چرب با رعایت دفعات شامپو کردن و انتخاب شامپوی مناسب برطرف می‌شود و احتیاج به درمان با مواد شیمیایی ندارد.

در شامپو تاژ طلایی مخصوص موهای چرب مواد مخصوصی برای حفظ رطوبت پوست سر وجود دارد.

۲- اگر با هفته‌ای یکبار شستشو فقط در آخرین روزها احساس چرب شدن موهای‌تان را دارید؟
موی سر شما از جنس موی خشک است و بایستی با شامپوی مناسبی که رطوبت کافی به موی سر شما بدهد آنرا بشویید.

شامپو تاژ طلایی مخصوص موهای خشک از موادی تأمین شده که علاوه بر پوست سر به حفظ تخلخل طبیعی موی سر و رطوبت آنها نیز کمک می‌کند.

۳- اگر با هفته‌ای دو یا سه بار شستشو کاملاً راحت هستید و همواره احساس پاکیزگی و موی غیر چرب دارید!
پس موی شما نرمال ( موی معمولی ) است و همان فاصلۀ هر دو سه روز یک‌بار شستشو با شامپویی که کیفیت مطلوب دارد کافی است.

از نظر فیزیکی ممکن است موی شما یکی ار حالت‌های زیر باشد:
۱- نازک، ظریف و یا شکننده باشد، که معمولاً اینگونه موها از گروه خشک هستند و می‌توانند به دلیل ظاهری، دارای شکلی مجعد یا فر باشند. ( موی وز کرده با فر بسیار ریز )
۲- متوسط و مقاوم باشند که معمولاً موهای نرمال ( موی معمولی ) چنین حالتی دارند. این گروه از موها می‌توانند دارای فر متوسط، فر درشت، یا جعد و تاب مختصر باشند.
۳- صاف یا ضخیم و یا براق باشند که معمولاً موهای چرب چنین حالی دارند.

برای داشتن موهای سالم و زیبا فقط رعایت نحوه شستشو و انتخاب شامپو کافی نیست، نوعِ تغذیه شما در سلامت موی‌تان معجزه می‌کند:
انواع مغزیجات، ویتامین‌ها، میوه‌جات، سبزیجات و لبنیات به سلامت موی شما کمک می‌کند. سیگار، مشروبات الکی، قند و نمک بیش از حد موهای سر شما را شکننده و کدر ساخته و با چربی غیر عادی بد حالت می‌کند.

۴- موهای سر شما می‌تواند حجیم (اصطلاحاً پرپشت) و یا نازک و ضعیف (اصطلاحاً کم پشت) باشد.

۵-موی سالم پوروزیتی (تخلخل) کافی برای حفظ رطوبت دارد و موی آسیب دیده با تخلخل بیش از حد نمی‌تواند رطوبت لازم را حفظ نماید.

۶-موی سالم تقریباً ۵۰% کشش را تحمل می‌کند و موی ضعیف و صدمه دیده بیش از ۲۰% را تحمل نمی‌کند.

موی معمولی:

     بهترین نوع مو است و هنگام لمس کردن نرم و انعطاف پذیر است. در اغلب اوقات براق و درخشنده بوده و حالت مات و کدر ندارد. مو معمولی نه چرب است نه خشک و اغلب اوقات با حفظ حالت خود زیباو سالم به نظرمی رسد. روی مو شوره و در پوست سر قرمزی و خارش وجود ندارد و به آسانی شانه می شود.

     برای نگهداری این نوع مو بهتر است از شامپوهای مناسب برای موهای معمولی استفاده شود و به صورت یک روز درمیان شستشوی مو صورت پذیرد.

موهای چرب:

     موی چرب در ظاهر براق به نظر می رسد اما پس از مدتی به علت وجود چربی زیاد رسوبات چربی بر روی مو جمع می شود و ظاهر مات و کدری به موها می دهد. در بعضی موارد هنگام شانه زدنشوره های چرب بر روی مو دیده می شود و چربی ممکن است حتی باعث بروز خارش پوست نیز بشود. در این نوع مو به علت وجود چربی موها حالت نمی گیرد و حجم مو کم می شود بیشتر افرادی که موی چرب دارند معتقدند که پس از شامپو کردن موها به سرعت کمتر از ۱۲ ساعت بعد از شستشو چرب می شود.

     برای نگهداری از موی چرب بهتر است ازشامپوهای مخصوص موی چرب استفاده شود و برای افزایش تاثیر پاک کنندگی شامپو باید به مدت ۱ تا ۳ دقیقه کف ماندگار ایجاد کرده و سپس با آب ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتیگراد آبکشی نمود.

موی خشک:

     موی خشک کدر به نظر میرسد و هنگام لمس کردن خشک و خشن است این نوع مو به سختی شانه می شود و در معرض گره خوردن و یا موخوره می باشد. موی خشک ظاهر شفاف و خوش حالتی ندارد و در اغلب موارد دارای فرریز (وز) می باشد.

     برای این نوع از موها نیز شامپو و نرم کننده مخصوص موهای خشک توصیه می شود تعداد دفعات شستشو به حداقل کاهش یابد و اکیدا از شستشو با آب داغ پرهیز شود ضمنا از حجم مناسب شامپو در هنگام شستشو استفاده شود .استفاده از شامپو های کرمی و یا روغنها و کرمهای تقویت کننده مو برای موهای خشک توصیه می شود.

موی آسیب دیده:

     بیشتر موهایی که تحت اعمال شیمیایی وفیزیکی قرار می گیرند دچار صدماتی می شوند از آنها به عنوان موی آسیب دیده نام برده می شود. از عوامل آسیب رسان به مو می توان از موارد زیر نام برد:

  • رنگ کردن مکرر مو (توصیه می شود حداقل ۴ هفته فاصله بین هر بار رنگ کردن مو وجود داشته باشد)
  • فرکردن موها
  • دکلره کردن موها ، مش و های لایت
  • سشوارکردن مو با حرارت بالا
  • برس زدن بیش از حد مو به خصوص با شانه های پلاستیکی
  • قرارگرفتن در معرض اشعه آفتاب در زمان طولانی
  • دستکاری کردن مو توسط خود فرد
  •  جنس مو ی سر جنس مو ی سر جنس مو ی سر جنس مو ی سر جنس مو ی سر جنس مو ی سر جنس مو ی سر جنس مو ی سر جنس مو ی سر جنس مو ی سرجنس مو ی سرجنس مو ی سرجنس مو ی سر جنس مو ی سر جنس مو ی سرجنس مو ی سرجنس مو ی سر جنس مو ی سرجنس مو ی سر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *