درمان ريزش مودرمردان وزنان

 بعضي از آنها به منظور برطرف کردن علت زمينه اي ريزش بوده و به طور غير مستقيم باعث طبيعي شدن ريزش مو مي شوند بنابراين نکته مهم در درمان اين بيماري قبل از تجويز دارو تشخيص دقيق علت ريزش مو بوده و با توجه به نوع و علت بيماري برنامه درمان افراد متفاوت مي باشد.

درمان ريزش مودرمردان وزنان

منطقي ترين کار در درمان اين بيماري مشاوره با يک متخصص پوست و مو مي باشد. پزشک متخصص با بررسي تاريخچه پزشکي بيمار ، معاينه سر و انجام بعضي از آزمايشهاي خوني براي بررسي وضعيت هورمونها وتشخيص بيماريهاي داخلي که باعث ريزش غير طبيعي مو مي شوند مي تواند علت دقيق ريزش مو را تشخيص دهد. اگر علت ريزش مو بيماريهاي داخلي مثل ديابت، تيروئيد، تخمدان پلي کيستيک، بيماريهاي اتوايميون ،کم خوني و… باشد کنترل دقيق بيماري مي تواند ريزش مو را کنترل کند.رايج ترين علت ريزش مو در مردا ن اندروژنتيک مي باشد .

درمان تاييد شده ريزش موي آندروژنتيک درمان دارويي ريزش موي آندروژنتيک در مردان ۲ درصد يا ۵ درصد محلول موضعي مينوکسيديل ۱ ميلي گرمي قرص فيناسترايد قرص دوتاسترايد ۵/. ميلي گرمي درمان دارويي ريزش موي آندروژني و ژنتيکي در زنان مينوکسيديل (اسپيرونولاکتون – سيپروترون استات – فلوتاميد) آنتي آندروژن درمانهاي دارويي در صورتي که در اوايل شروع ريزش موتجويز شوند در اغلب موارد به خوبي مي توانند ريزش مورا کنترل کنند و از بين رفتن کامل فوليکولها جلوگيري کنند.

در صورتي که فوليکولها در اثر پديده مينياتوري شدن کامل از بين رفته باشند اين درمانها باعث رشد موهاي نازک و کرک مانندي شده و در صورتي که درمان قطع شود موهاي درآمده ميريزند بنا براين در اين حالت بهترين درمان دائمي و طبيعي براي پر کردن مناطق بدون مو جراحي پيوند مو مي باشد. درمان جراحي براي مردان و زنان جراحي پيوند مو يک تضمين بالايي داشته و در صورتي که جراح و تيم مربوطه مهارت و تجربه کافي داشته باشند ۹۰ تا ۱۰۰ درصد موهاي کاشته شده رشد خواهند کرد.ودر مقايسه با مينوکسيديل و فيناسترايد بهتر و کامل تر مي تواند پوشش خوبي در نواحي بدون مو ايجاد کند و اثر آن هميشگي است

درمان ريزش مودرمردان وزنان

مينوکسيديل

. مينوکسيديل يک داروي متسع کننده قوي عروق مي باشد و در موارد فشار خون شديد به صورت خوراکي تجويز مي شود. مينوکسيديل تنها دارويي است که به صورت موضعي باعث رشد مو مي شود و به فرم محلولهاي ۲ درصد و ۵ درصد موجود مي باشد.در بيشتر از ۳۰ درصد افرادي که از اين محلول استفاده مي کنند به خوبي موهاي کرکي را به موهاي ضخيم تبديل مي کند و در کمتر از ۱۰ درصد ميتواند باعث پر شدن کامل يک سر طاس شود. در صورتي که از محلول ۵ درصد استفاده شود کمي فوايد و اثرات آن افزايش مي يابد. معمولا بعد از ۶ ماه استفاده اثرات آن نمايان ميشود.

چه افرادي به اين دارو بهتر جواب مي دهند؟ مرداني که در اوايل شروع ريزش مو هستند ، مرداني که حداکثر منطقه طاسي آنها کمتر از ۱۰ سانتي مترمربع باشد و کساني که قبل از مصرف دارو تراکم موهايشان حداقل ۲۰ تا ر مو در هر سانتي متر مربع بوده. مينوکسيديل در زنان هم اثرات خوبي داشته و در ۶۰ درصد از زنان استفاده کننده باعث توقف ريزش مو و رشد مجدد موها شده. در صورتي که درمان متوقف شود بعد از ۳ ماه به مرحله قبل از شروع درمان بر مي گردد وموهاي درآمده مي ريزند. افراد بايستي به اين نکته توجه داشته باشند که براي حفظ موهاي در آمده روزانه دو بار به طور هميشگي محلول را استفاده کنند.مينوکسيديل موضعي معمولا عوارضي نداشته و در موارد خيلي نادر حساسيتهاي پوستي مشاهده شده که مصرف دارو بايستي قطع شود

درمان ريزش مودرمردان وزنان

فيناسترايد

فيناسترايد يک داروي آزا- استروئيدي ساختگي و با قدرت زياد است که به صورت آنتاگونيست غيررقابتي به صورت برگشت ناپذير باعث مهار آنزيم ۵ – آلفا ردوکتازنوع ۲ مي شود. اين آنزيم هورمون مردانه تستوسترون را به دي هيدروتستوسترون تبديل مي کند و در پوست سر به ميزان زيادي وجود دارد. نيمه عمر پلاسمايي اين دارو ۸ ساعت ميباشد و اثرات بيولوژيکي آن براي زماني طولاني تر به جا مي ماند. در اوايل سال ۱۹۹۰ فيناسترايد براي درمان هيپرتروفي پروستات با دوز ۵ ميليگرم روزانه تاييد شد.

به دنبال مصرف اين دارو مردان متوجه شدند ريزش موهايشان کاهش يافته و حتي رويش موي جديد هم مشاهده کردند. بعد از تحقيقات زياد مشخص شد اين دارو با دوز ۱ ميلي گرم در روز هم مي تواند اثرات مثبت در ريزش مو داشته باشد. امريکا به عنوان داروي موثر بر ريزش موي مردانه با نام پروپشيا تاييد شد FDA اين دارو در سال ۱۹۹۸ از طرف انجمن پروپشيا اولين قرص تاييد شده علمي در ريزش موي مردانه به خصوص در نواحي ورتکس(وسط سر)و قدامي مياني سرمي باشد.. اين دارو به فرم قرص هاي ۱ ميليگرمي براي ريزش مو روزانه استفاده مي شودوميزان هورمون دي هيدروتستوسترون سر را تا ۶۴ درصد و سرم را تا ۶۸ درصد کاهش مي دهد. بعد از ۱۲ ماه مصرف اين قرص موهاي کامل و ضخيم سر افزايش يافته و موهاي نازک کاهش مي يابد.

درمان ريزش مودرمردان وزنان

فيناسترايد به خوبي مي تواند باعث متوقف شدن پديده مينياتوري شودو رشد مجدد موها شروع مي گردد. رايج ترين عوارض پروپشيا عوارض جنسي: از دست دادن ميل جنسي در ۲درصد مردان،اشکال در نعوظ در ۳/۱ درصدو کاهش مقدار مايع مني. وقتي فرد با اين عوارض مواجه مي شود در صورت قطع مصرف داروعوارض ايجاد شده از بين ميروند.علاوه بر اينها در تعدادي از مردان بزرگي وحساسيت زياد سينه مشاهده شده.در صورت مواجه شدن با درد يا ترشح و يا لمس توده در سينه سريعا به پزشک خود اطلاع دهيد.زنان حامله و حتي مستعد براي حاملگي نبايستي از اين دارو استفاده کنند.

پروپشيا توسط يک لايه محافظ پوشيده شده و اين پوشش از تماس دست با ماده فعال دارو جلوگيري مي کند. چه مدت بعد از مصرف اثرات فيناسترايد نمايان ميشود؟ قرص را هر روز ميل کنيدو در عرض ۴ تا ۶ ماه اثرات آن ظاهر مي شود.معمولا بعد از ۲۴ ماه ماکزيموم اثر در موها ايجاد مي شود. اگر بعد از ۱۲ ماه هيج گونه تاثيري در موهايتان مشاهده نکرديد ادامه مصرف آن بي حاصل مي باشد.در طي ۱۲ ماه بعد از قطع دارو موهاي درآمده ريزش مي يابند و اثر فيناسترايد تا زماني است که مصرف مي شود.بدون تجويز پزشک مصرف نشود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *