راهنماي مراقبت از پوستهاي نرمال

پوست هم با تغيير فصل و تغيير هورمون ها و عوامل ديگر دستخوش تغييرات مي شود . البته ژنتيک هم در بروز برخي بيماري هاي پوستي مانند اگزما و آکنه نقش قابل توجهي دارد (ممکن است والدين خود را به خاطر مشکلات پوستي سرزنش کنيد). اما سبک زندگي ما و اينکه چگونه از پوست خود مراقبت نماييم از جمله عواملي است که در کيفيت پوست ما موثر است. استفاده بيش از حد از برخي محصولات آرايشي و بهداشتي ميتواند سلامت پوست شما را تهديد کند. براي مثال مصرف بي رويه رتينوئيد با درصد بالا، پوست طبيعي شما را به پوست حساس و آسيب پذير تبديل خواهد کرد.
محصولات بهداشتي زيادي براي مراقبت از پوست وجود دارد و يافتن بهترين محصول هميشه کار آساني نيست. براي اينکه بهترين اين محصولات را انتخاب کنيد لازم است ابتدا نوع پوست خود را بشناسيد. انواع رايج پوست شامل پوستهاي حساس، خشک،طبيعي،چرب و ترکيبي ميباشد. در اين سري مطالب توصيه هاي دکتر اليزابت هال، متخصص پوست و دانشيار باليني دانشکده پزشکي NYU  را در مورد انواع پوست خواهيد ديد.
بهترين روش براي تعيين نوع پوست کدام است؟
به گفته دکتر هال: هيچ تستي براي اين کار وجود ندارد. اگر براي مدت طولاني پوست شما خشک باشد اين احتمال وجود دارد که در آينده نوع پوست شما تغيير کند مثلاً چرب شود. اگر پوست شما نسبت به بسياري از محصولات آرايشي و بهداشتي واکنش منفي نشان ميدهد به اين معني است که پوست شما حساس ميباشد. راهنمايي هاي ما به شما کمک ميکند تا نوع پوست خود را تشخيص دهيد. البته لازم به ذکر است که هر کدام از نقاط مختلف بدن شما مي تواند نوع پوستي متفاوت با ساير نقاط داشته باشد.
توصيه مهم براي انواع پوست:
همه افراد جداي از اينکه چه نوع پوستي دارند بايد از کرم هاي ضد آفتاب استفاده کنند. براي هر نوع پوست از چرب ترين آن تا خشک ترين نوع پوست مي توان کرم ضد آفتاب مناسب با spf خوب انتخاب نمود تا از پيري و چروکيدگي پوست جلوگيري شود. با اين کار پوست شما در سنين سالمندي از شما ممنون خواهد بود!

 

پوست نرمال
کساني که اين نوع پوست را دارند خوش شانس هستند. اما لازم به ذکر است که اين نوع پوست در مقابل خشکي آب و هوا يا آسيب هاي پوستي مقاوم نميباشد. اگر پوست شما نسبت به محصولات آرايشي و بهداشتي حساسيت نشان نميدهد شما داراي پوست طبيعي و نرمال هستيد. اين نوع پوست ها معمولاً روشن نيستند.
شست و شو
از پاک کننده هاي خوبي که پوست شما را با خطر التهاب مواجه نميکنند هر صبح و شب استفاده نماييد.
مرطوب کننده
مصرف دو بار در روز توصيه ميشود يک بار صبح و يک بار شب. ازهمه انواع بر پايه آب يا بر پايه چربي ميتوانيد استفاده کنيد. براي پوست هاي فوق العاده نرم، مرطوب کننده هايي که چربي کمتري دارند تهيه نماييد.
توصيه تکميلي
مراقب خشکي پوست خود باشيد بخصوص هنگامي که از مواد ضد پيري (جوان کننده پوست) استفاده ميکنيد؛ براي جلوگيري از التهاب روي اين مواد يک لايه مرطوب کننده بماليد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *