راهکارهايي ساده براي جلوگيري از سفيد شدن موها

 راهکارهايي ساده براي جلوگيري از سفيد شدن موها
با بالاتر رفتن سن، پوست پيرتر و موها سفيد مي‌شود. اين روند طبيعي پير شدن است و براي همه آدم‌ها اتفاق مي‌افتد.  نمي‌توانيم جلو آن را بگيريم اما مطمئناً مي‌توانيم از پيري زودرس و سفيد شدن زودرس موهايمان جلوگيري کنيم.
با دنبال کردن نکات زير مي‌توانيد احتمال حفظ رنگ موهاي طبيعي‌تان را براي مدتي طولاني‌تر بالا ببريد.
چند نکته درمورد سفيد شدن موها
موها وقتي شروع به از دست دادن رنگدانه‌هاي طبيعي خود به نام ملانوسيت‌ها مي‌کنند، سفيد مي‌شوند. علت اصلي سفيد شدن موها بالا رفتن سن است اما عوامل مختلف ديگري مثل ژنتيک، استرس، تغذيه بد يا مشکلات سلامتي و همچنين بعضي انتخاب ناسالم براي سبک زندگي، در آن تاثير دارند. اما اگر واقعاً همه نکاتي که در پايين ذکر مي‌کنيم را در زندگي روزمره خود به کار ببنديد، مي‌تواند سرعت سفيد شدن موهايتان را کاهش دهيد.
_ هر چه بيشتر سيگار بکشيد، موهايتان سفيدتر مي‌شود
سيگار کشيدن يکي از بدترين انتخاب هاي ناسالم براي سبک زندگي است. سيگار کشيدن روند پيري را براي کل بدن ازجمله موهايتان تندتر مي‌کند. بنابراين اولين کاري که براي کند کردن سفيد شدن موهايتان انجام مي‌دهيد، ترک سيگار باشد.
_ با قهوه، الکل و غذاهاي آماده خداحافظي کنيد
مصرف الکل و کافئين و همچنين رژيم‌غذايي که به مقدار زياد در آن از موادغذايي ناسالم استفاده مي‌شود، براي پوست و موهايتان بسيار بد است و موجب پيري زودرس مي‌شود.
_ از مصرف غذاهاي فراوري‌شده خودداري کرده و مصرف آرد سفيد و قندهاي تصفيه‌شده را محدود کنيد
اين موادغذايي فقط سطح انرژي‌تان را پايين آورده و درعوض چيزي از آنها دريافت نمي‌کنيد. بدن و موهاي شما براي جوان ماندن نياز به موادغذايي سالم دارند.
_ آب رمز کار است
اگر به اندازه کافي به بدنتان آبرساني نشود، موادمغذي براي رسيدن به فوليکول‌هاي موهايتان به زحمت مي‌افتند. کمبود آب و موادمغذي موجب سفيد شدن زودتر موهايتان خواهند شد.
_ استرس داريد؟
يکي از دلايل سفيد شدن موها مي‌تواند استرس و اضطراب باشد. فشارهاي طولاني‌مدت عصبي، نگراني، اضطراب و ساير حالات رواني مشابه مي‌تواند موجب سفيد شدن ناگهاني موها شود. با تمرينات تمدد اعصاب و تکنيک‌هايي مثل يوگا، تنفس عميق، مديتيشن و امثال آن، استرس خود را کاهش دهيد. يک ملحفه خوب نه تنها باعث مي‌شود بهتر بخوابيد، بلکه سفيد شدن موهايتان را هم کندتر مي‌کند خواب کافي هم راه خوبي براي کاهش استرس است و هم بدن، پوست و موهايتان را سالم نگه مي‌دارد.
_ ورزش روزانه هم کمک مي‌کند
داشتن گردش خون و جريان خون خوب براي جلوگيري از سفيد شدن زودهنگام موها لازم است و باعث مي‌شود مواد مغذي لازم راحت‌تر به موها و کف سرتان برسد. در واقع، مصرف موادغذايي خوب، ويتامين‌ها و موادمعدني اگر قرار باشد به فوليکول‌هاي موهايتان نرسد، به هيچ دردي نمي‌خورد. براي اطمينان از داشتن گردش خون خوب، بايد سرتان را به طور منظم با روغن‌هاي مناسب ماساژ دهيد و همچنين به طور منظم و روزانه ورزش کنيد تا گردش خونتان را بالا ببريد.
_مصرف بيشتر مرغ هم سفيد شدن موها را کندتر مي‌کند؟
براي توليد ملانين، رنگدانه‌هاي موهايتان، به پروتئين نياز است. براي جلوگيري از سفيد شدن موها، بايد به مقدار کافي موادغذايي سرشار از پروتئين مثل بوقلمون، مرغ، سيريال‌ها و سويا مصرف کنيد.
_ ويتامين‌هاي گروه B را مصرف کنيد
کمبود ويتامين‌هاي گروه B، مثل ويتامين B2، B6 و B12، مي‌توند موجب سفيد شدن زودهنگام موها شود. بايد غذاهايي سرشار از اين ويتامين‌ها مثل نان‌هاي غلات کامل، سيريال‌ها، موز، تخم‌مرغ، لبنيات، مرغ، گوشت و سبزيجات برگ سبز مصرف کنيد. همان چيزي را به دست مي‌آوريد که مي‌خوريد
_ کمبود مس به طور قابل‌ توجهي در سفيد شدن زودرس موها اثر دارد
يکي از بهترين راه‌‌ها براي جلوگيري از اين مسئله خوردن موادغذايي سرشار از مس مثل شلغم، اسفناج، جگر گاو، دانه آفتابگردان، بادام‌هندي، عدس، بادام، زرده تخم‌مرغ و قارچ، مي‌باشد.
_ موادغذايي حاوي يد را به سبد خريد روزانه‌تان اضافه کنيد
يد ماده‌معدني ديگري است که براي حفظ رنگ موها بسيار مهم است. موادغذايي سرشار از يد عبارتند از: موز، هويج، اسفناج و ماهي. و سلنيوم! سلنيوم هم مي‌تواند به جلوگيري از سفيد شدن موها کمک کند. موادغذايي سرشار از سلنيوم عبارتند از: صدف خوراکي، تن، سالمون، ذرت، گندم، دانه سويا، گردو، آجيل و دانه آفتابگردان.
درمان‌هاي خانگي براي موها چطور؟
درمان‌هاي خانگي خوبي براي کندتر کردن روند سفيد شدن موها وجود دارد. اگر واقعاً دوست داريد از آنها استفاده کنيد، بايد يادتان باشد که اين درمان‌ها بايد به طور منظم انجام شوند. در زير به برخي از آنها اشاره مي‌کنيم:
۱ – آملا (Amla)
يک نوع انگور فرنگي هندي است و يکي از بهترين درمان‌ها براي جلوگيري از سفيد شدن موهاست. فقط کافي است که خمير آملا را به صورت منظم به پوست سرتان بماليد.
۲ – فوتي (Fo-ti)
يک نوع گياه چيني است که به آن عصاره جواني و طول‌عمر هم مي‌گويند و قرن‌هاست که براي جلوگيري از سفيد شدن موها و پيري زودرس مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
۳ – پوست سرتان را با روغن نارگيل و ليمو ماساژ دهيد.

اين هم يک راه عالي براي جلوگيري از سفيد شدن موهاست. اگر دستورات بالا را واقعاً رعايت کنيد، سفيد شدن موهايتان را کندتر کرده و مي‌توانيد رنگ طبيعي موهايتان را براي مدت طولاني‌تري نگه داريد.

راهکارهايي ساده براي جلوگيري از سفيد شدن موها

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *