رنگ کردن مو (موهايت را نسوزان)

رنگ مو

اگرچه امروزه با پيشرفت علم و تکنولوژي تمام کارخانه‌هاي توليد رنگ سعي مي‌کنند عوارض اين محصولات را به حداقل برسانند و مشکلات محصولات شان را کم کنند، ولي بازهم توصيه ما، استفاده نکردن از مواد شيميايي براي رنگ کردن موهاست.
معمولا برخي از مواد رنگي مانند مواد دکلره، اکسيدان هم دارند. بهتر است بدانيد هم رنگ مو و هم مواد اکسيداني به علت داشتن ترکيبات شيميايي‌ و فعل و انفعالاتي که روي ساقه مو انجام مي‌دهند، مي‌توانند باعث آسيب موها شوند.
اکسيدان‌هاي با غلظت بالا آثار به مراتب مخرب‌تري روي موها دارند. وقتي افراد از مواد اکسيداني استفاده مي‌کنند، به علت تماس با مواد شيميايي، ممکن است پوست و مويشان تحريک شود و آسيب ببيند.
اگر غلظت اکسيدان رنگ مويي که روي سر گذاشته مي‌شود، بيش از اندازه باشد، اين مواد باعث ايجاد سوختگي پوست کف سر هم مي‌شوند، زيرا به سرعت با پروتئين‌هاي پوست و مو ترکيب مي‌شوند و مي‌توانند حالت سوختگي روي پوست ايجاد کنند.
اگر فردي دچار سوختگي پوست سر در اثر استفاده از رنگ مو و دکلره شود، بايد بلافاصله به متخصص پوست مراجعه کند تا پزشک، درمان سوختگي شيميايي برايش انجام دهد.
بهتر است بدانيد رنگ مو روي نسوج مرده مو تاثير مي‌گذارد و نمي‌تواند ساختمان و فيزيولوژي آن را تغيير دهد يا باعث تقويت ريشه اش شوند. به طور کلي هيچ ماده رنگي خاصي باعث تقويت موها نمي‌شود.
افرادي که موهايشان را رنگ مي‌کنند، بايد از شامپوهاي مخصوص موهاي رنگ‌شده و حاوي نرم‌کننده استفاده کنند
معمولا رنگ موها روي غلاف خارجي و ساقه موها اثر مي‌کنند و فقط قسمت‌هاي مرده موها را تحت تاثير خود قرار مي‌دهند و کاري با ريشه آنها ندارند و نمي‌توانند باعث ريزششان شوند.
البته رنگ مو به عنوان يک ماده شيميايي مي‌تواند باعث التهاب پوست سر شود و شايد اين التهاب،‌ در چگونگي ريزش مو تاثير داشته باشد، ولي خود رنگ نمي‌تواند علت اصلي ريزش مو باشد.
البته اگر ريزش مو در اثر التهاب به وجود بيايد، حتما خودبه‌خود برطرف خواهد شد. استفاده مکرر از رنگ مو مي‌تواند باعث خشکي، شکنندگي، کدر شدن موها و ايجاد موخوره شود.
افرادي که موهايشان را رنگ مي‌کنند، بايد از شامپوهاي مخصوص موهاي رنگ‌شده و حاوي نرم‌کننده استفاده کنند. البته استفاده از نرم‌کننده مو هم مناسب است، چون رنگ مو باعث آسيب لايه‌هاي خارجي مو و يا همان کوتيکول مي‌شود و استفاده از يک ماده نرم‌کننده صدمات ناشي از آن را تا حدودي برطرف مي‌کند و باعث نرمي و لطافت موها خواهد شد.
افراد با موهاي خشک و يا موهاي بلند هم مي‌توانند از شامپوهايي که حاوي ترکيبات نرم‌کننده‌اند، استفاده کنند.

 

رنگ کردن مو نبايد عادت شود

توصيه کلي متخصصان پوست آن است که نبايد رنگ کردن مو، تبديل به عادت شود، زيرا دفعات مکرر تماس با مواد شيميايي براي پوست و مو مضر است. بعضي از خانم‌ها تا ريشه موهايشان کمي در مي‌آيد، بلافاصله آن را رنگ مي‌کنند که اين کار اصلا توصيه نمي‌شود.
در مورد اينکه رنگ کردن موها چند وقت به چند وقت خوب است، بايد گفت اين مساله به نوع رنگ، جنس موها و سرعت رشد موها بستگي دارد و به طور کلي هر چه اين فاصله بيشتر باشد، بهتر است.
علاوه بر آن، به خاطر داشته باشيد قبل از رنگ کردن موها و يا دکلره کردن آنها، لازم است آزمايش اوليه‌اي روي تکه کوچکي از موها انجام دهيد.
همچنين قبل از رنگ کردن موها بايد آزمايش پوستي انجام شود، زيرا امکان بروز حساسيت وجود دارد که در اين صورت، دچار درماتيت يا التهاب پوستي مي‌شويد و اين حساسيت مي‌تواند خفيف و يا خيلي شديد باشد.

رنگ مو,دكلره‌ كردن موهاي سر,موهاي خشک

حساسيت ممکن است در حد قرمزي و خارش پوست و يا حتي شديدتر به صورت ورم پوست سر و اطراف چشم و سوختگي و زخم‌هاي آبکي باشد.
افرادي که به يک مارک خاص حساسيت نشان مي‌دهند، ممکن است به همه رنگ‌ها حساسيت داشته باشند. در اين موارد توصيه مي‌شود از ديگر رنگ‌هاي نيمه دائمي، آن هم به شرط آزمايش پوستي استفاده شود.
توصيه‌هايي براي دکلره کردن

رنگ موي بيشتر ما ايراني‌ها تيره است و براي تبديل آن به موهاي بلوند روشن لازم است ابتدا موها را بي‌رنگ يا دکلره کرده و سپس رنگ موي مورد نظر خود را استفاده کنيم. حال اگر قصد داريم چنين کاري را انجام دهيم، بهتر است به موارد زير حتما دقت کنيم:
۱- استفاده از نرم‌کننده را فراموش نکنيم، چون باعث لطافت موها و آساني شانه کردن آنها ‌مي‌شود.
۲- هرگز بيشتر از يک بار در ماه، موهاي خود را دکلره نکنيم، چون دفعات زياد اين کار مو را خشک و شکننده و مستعد آسيب جدي مي‌کند.
۳- براي خشک کردن موها از حرارت ملايم سشوار استفاده کنيم تا موها آسيب نبينند. از اتوي مو نيز کمتر استفاده کنيم. همچنين در صورت بالا بودن حرارت سشوار، موهاي سر دچار شکنندگي و خردشدن و حتي ريزش مي‌شوند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *