شوره سر مشکلي که رفع مي‌شود

شايد شما درمان‌هاي زيادي را تجربه کرده‌ايد از انواع شامپوهاي ضد شوره گرفته تا داروهاي مختلف، اما مشکل شما برطرف نشده، اما آيا شوره سر يک بيماري است؟

شوره سر مي تواند يک مشکل طبيعي قلمداد شود که ناشي از ريزش دائم لايه بيروني پوست به منظور بازسازي پوست در سراسر بدن است که گاهي اين امر در سطح سر به شکل شوره قابل مشاهده مي شود.

دو نوع شوره وجود دارد؛ شوره خشک که قابل ديدن و معمولا همراه خشکي مو است و شوره چرب معمولا در افراد با پوست چرب ديده مي شود و به پوست سر چسبيده است.

خاراندن و جدا کردن آن باعث خارش بيشتر، زخمي شدن پوست و ريزش موها مي شود بنابراين بايد از خارش سر پرهيز کرد.

شوره سر مي تواند علل مختلفي داشته باشد از جمله اختلالات هورموني، شست وشوي ناکافي يا ناکامل سر، شامپوي نامناسب، باقي ماندن مواد شوينده روي پوست سر، سيگار و تغذيه نامناسب.

همچنين روش هايي که باعث آسيب سر مي شود نيز مي تواند در ايجاد شوره سر موثر باشد، مانند سشوار زدن طولاني مدت، رنگ کردن مداوم سر، فرزدن يا مش کردن مدام سر، استفاده از مواد آرايشي، شيميايي و استفاده طولاني از کلاه گيس و کلاه.

نکته مهم اين که اگر علت شوره سر قارچي نباشد مسري نخواهد بود، اما از خارش پوست سر با ناخن بايد بشدت پرهيز کرد، زيرا اين امر باعث ايجاد زخم هاي کوچک و عفوني شده و به ريزش مو منجر مي شود در عوض خارش پوست سر با نوک انگشتان مي تواند نوعي ماساژ محسوب شود و مفيد باشد.

استفاده از دوش آب گرم روزانه با فشار زياد روي سر براي حدود ده دقيقه نيز مي تواند مفيد باشد. استفاده از آب با دماي مناسب شست وشوي کافي پوست سر، انتخاب شامپوي مناسب بر حسب خشکي يا چربي پوست سر و استفاده نکردن طولاني از سشوار نيز از نکاتي است که بايد هنگام استحمام به آن توجه کرد.

بهداشت سر، عوض کردن رو بالشي هر چند روز يک بار و ترک مصرف سيگار نيز کمک کننده است. تغذيه سالم، مصرف کمتر مواد چرب و مصرف بيشتر سبزيجات و نيز ويتامين هاي A و B نيز مفيد است.

همچنين بايد از مصرف رنگ موهاي حاوي الکل خودداري کرد، چون الکل پوست سر را خشک مي کند.

يک روش درماني ساده اين است که روزي ۲۰ دقيقه کف سر خود را ماساژ دهيد و سپس با شانه يا برس به صورت کاملا ملايم موها را براي چند دقيقه شانه کنيد به طوري که دندانه هاي شانه پوست سر را ماساژ دهد.

همچنين مي توانيد پوست سر را با سرکه سيب يا آبليموي تازه براي حدود دو دقيقه ماساژ دهيد و سپس سر را بشوييد.

ماساژ پوست سر با روغن هاي گياهي نيز مفيد است؛ روغن نارگيل، بادام، رزماري، گل مريم و بابونه براي شوره خشک و روغن هاي اکليل کوهي، مريم گلي و سدر براي شوره چرب مفيد است

 

شوره سر مشکلي که رفع مي‌شود شوره سر مشکلي که رفع مي‌شود شوره سر مشکلي که رفع مي‌شود شوره سر مشکلي که رفع مي‌شود شوره سر مشکلي که رفع مي‌شود شوره سر مشکلي که رفع مي‌شود شوره سر مشکلي که رفع مي‌شود شوره سر مشکلي که رفع مي‌شود شوره سر مشکلي که رفع مي‌شود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *