علت کچلي در کودکان

در اين مطلب ۴ علت مهم و شايع کچلي در کودکان را برايتان مي گوييم.

۱- عفونت

شايع ترين علت ريزش مو در کودکان، عفونت قارچي پوست سر است. اين عارضه، کچلي قارچي سر نام دارد که به صورت موضعي بخشي از سر کودکان را تحت تاثير قرار داده و کچل مي کند. اگرچه اين عارضه در کودکان بسيار شايع است، اما ممکن است نوجوانان و بزرگسالان را نيز درگير کند.

علايم کچلي قارچي سر شامل لکه هاي سياه بر روي پوست سر، خارش و شکستگي موها مي باشد.

کودکان مبتلا به کچلي قارچي سر معمولا از سطح بهداشت پاييني برخوردار هستند و مسائل بهداشتي و نظافتي را رعايت نمي کنند و يا در اثر قرارگيري در رطوبت زياد به مدت طولاني دچار اين مشکل مي شوند.

متاسفانه اين بيماري مسري است و از طريق راه هايي مانند تماس مستقيم با افراد آلوده، استفاده از شانه و يا کلاه مشترک اين عفونت به ساير افراد منتقل مي شود.

والدين بايد عفونت قارچي پوست سر را در کودکانشان جدي بگيرند و در صورت مشاهده اين بيماري، اجازه رفتن به مدرسه را به کودک ندهند و سريعا تحت نظر پزشک، اقدامات درماني را آغاز کنند .

۲- آلوپسي آره آتا

آلوپسي آره آتا يک بيماري خودايمني است که سيستم ايمني بدن به سلول هاي مو حمله مي کند و اغلب طي مدت زمان کوتاهي، موهاي فرد از دست مي رود و تکه هاي خالي از مو بر روي سر کودک به وجود مي آيد.

اين بيماري مي تواند هر فردي را در هر سني تحت تاثير قرار دهد.

پزشک متخصص پوست مي تواند با بررسي علايم، اين بيماري را در افراد تشخيص دهد، اما متاسفانه هيچ راه درماني قطعي براي آن شناخته نشده است.

اين بيماري مي تواند براي مدتي در فرد پيشرفت کند، اما پس از مدتي متوقف شده و بعد از چند ماه و يا چند سال دوباره شروع مي شود.

 

۳- شيمي درماني

بسياري از داروهاي شيمي درماني که امروزه مورد مصرف بيماران سرطاني قرار مي گيرند، عوارضي چون طاسي و يا کم مويي را در افراد ايجاد مي کنند.

اگر کودکان در اثر ابتلا به سرطان مجبور به شيمي درماني شوند، متاسفانه با اين مشکل روبرو هستند.

والدين بايد در اين خصوص آگاهي هاي لازم را به کودک بدهند و شرايط را براي بروز آن در کودک خود آماده کنند تا کودک بتواند پس از مدتي با عواطف و احساسات خود در اين زمينه کنار بيايد و آن را قبول کند.

خوشبختانه پس از سپري شدن دوره شيمي درماني، موهاي کودک کم کم رشد مي کند و او مي تواند به شرايط طبيعي خود برگردد.

۴- مشکلات روحي

يکي از علل ريزش مو در کودکان، مواجه شدن آنها با مشکلات روحي و عاطفي مي باشد؛ مثلا اگر چالش هايي بزرگ تر از سطح ظرفيت کودک به او تحميل شود و او نتواند آن را تحمل کند، ممکن است عوارضي همچون ريزش مو در او ايجاد گردد، مثلا اگر دچار افت تحصيلي شود و يا عزيزي را در خانواده و يا دوستان خود از دست بدهد، اين گونه چالش ها با تاثير منفي بر روح و روان کودک، ريزش مو را در او ايجاد مي کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *