علل اصلي ريزش مژه و درمان آن با روشهاي سنتي

همه خانم‌ها دوست دارند مژه‌هايي بلند داشته ‌باشند و تا زماني که اين خواسته‌شان برآورده نشود احساس مي‌کنند هنوز هم جا دارد که زيباتر شوند، اما گاهي نه تنها مژه‌هاي بلند به راحتي به دست نمي‌آيند بلكه اتفاقي برعكس هم مي‌افتد؛ يعني مژه‌ها ريزش پيدا مي‌كنند و روزبه‌روز تعدادشان كمتر مي‌شود، اين اتفاق ناخوشايند چندان نادر نيست و بسياري از خانم‌ها و حتي آقايان گرفتار ريزش مژه مي‌شوند.  در اين مطلب سعي كرده‌ايم ريزش مژه را از جنبه‌هاي مختلف بررسي كنيم؛ از درمان ريزش مژه گرفته تا روش‌هاي پوشاندن اين كم‌پشتي يا حتي درمان‌هاي سنتي براي ريزش مژه ها.
با مژه‌هاي کوتاه چه بايد کرد
يک راه‌حل: بايد ريملي انتخاب کنيد که رنگ تيره‌اي داشته باشد و بلند کننده مژه باشد. يک بار ريمل بزنيد، صبر کنيد تا ريمل خشک شود سپس يک لايه ديگر روي آن بزنيد. اگر مژ‌ه‌هاي‌تان هم کوتاه است و هم نازک به دنبال ريمل بلند کننده و حجم دهنده باشيد. ابتدا يک لايه ريمل بزنيد، اجازه دهيد خشک شود و دوباره سر مژه‌ها و مژه‌هاي انتهاي چشم را ريمل بزنيد.
بيماري‌هايي كه موجب ريزش مو مي‌شوند
بسياري از بيماري‌هاي غدد درون‌ريز يا سيستميک هم تظاهراتي از ريزش مژه يا ريزش ابرو دارند از جمله مشکلات تيروئيدي مثل پرکاري يا کم‌کاري تيروئيد، آلوپسي آره آتا (ريزش سکه‌اي)، لوپوس و . . . و اختلالات تغذيه‌اي از جمله کمبود پروتئين، کمبود بيوتين و کمبود آهن که از ساير علل ريزش مژه و ريزش ابرو  هستند.  برخي عفونت‌ها مثل سيفليس، عفونت ويروسي مثل ويروس تب خال، جذام و عفونت‌هاي قارچي و برخي دلايل عفونت‌هاي انگلي نيز منجر به بروز ريزش مژه ها مي‌‌شود، از جمله demodicosis که نوع فوليکولاروم آنها با عارضه ريزش مژه و شوره همراه است.
كدام فرمژه  بهتر است
هميشه بلافاصله پس از اينکه از حمام بيرون آمديد، از فرمژه استفاده کنيد، چون وقتي مژه‌ها با آب گرم خيس شده باشند، راحت‌تر و زيباتر بر مي‌گردند و نمي‌شکنند.  يادتان باشد اگر به صورت ناشيانه از فرمژه استفاده كنيد سبب شکسته شدن و ريزش مژه‌ها مي‌شود.  همچنين سعي کنيد تا حد امکان از فرمژه‌هاي آهني استفاده نکنيد، بلکه انواع پلاستيکي را خريداري کنيد. البته ما توصيه مي‌كنيم به جاي استفاده از فرمژه، از انگشت‌تان کمک بگيريد يعني ابتدا دست‌تان را بشوييد، سپس به طور دقيق پس از آنکه ريمل زديد، انگشت‌تان را روي ريشه مژه‌ها از پايين قرار داده و به سمت بالا فشار دهيد تا زماني که ريمل خشک شود.
چطور با پودر مژه‌ها را ضخيم كنيد
اگر مژه‌هاي نازکي داريد مي‌توانيد پيش از ريمل زدن با يک تکه پنبه که در پودر فرو برده و اضافي آن را تکانده‌ايد به آرامي‌ مژه‌ها را پودر بزنيد. در اين هنگام چشم‌ها را ببنديد تا پودر به چشمان‌تان نرود سپس ريمل بزنيد. اگر به نتيجه دلخواه نرسيديد دوباره پودر بزنيد و بعد ريمل استفاده كنيد. دو يا سه بار ريمل را به مژه‌هاي بالا به صورت افقي بماليد. به سرعت براي بار دوم و سوم هم اين كار را تکرار کنيد، چون ريمل سريع خشك مي‌شود مخصوصا ريمل‌هاي ضد آب.  اگر روي مژه خشك شده ريمل بماليد ريمل تكه تكه به‌نظر خواهد آمد.
مژه‌ها را نکشيد
هيچ‌گاه با دست ريمل روي مژه‌ها را نکنيد يا براي پاک‌کردن به مژه‌ها فشار نياوريد و آنها را نکشيد، چون اين کار منجر به التهاب ناحيه پلک‌ها مي‌شود و حتي ممکن است باعث ريزش مژه‌ها هم شود. براي پاک‌کردن ريمل‌ها پنبه‌اي را آغشته به شيرپاک‌کن کنيد و بعد روي مژه‌‌ها فشار دهيد تا ريمل‌ها درون ماده پاک‌کننده حل شوند و در نتيجه‌ به راحتي پاک شوند.
براي تقويت ابرو و مژه برس بزنيد
به ياد داشته باشيد که از ساده‌ترين روش‌ها براي تقويت ابرو و تقويت مژه، ورزش و ماساژ دادن ابرو و مژه به وسيله برس است که بايد براي اين منظور برس کوچکي را انتخاب و به صورت روزانه برس بزنيد.  شانه‌هاي بسيار ظريف هم براي اين كار مناسب هستند.  البته فراموش نكنيد كه هر چند وقت يک بار، شانه يا برس ريمل خود را با آب و صابون خوب بشوييد و آب بکشيد.
چرا مژه‌ها مي‌ريزند
Madarosis اصطلاحي  است که مربوط به از دست دادن يا ريزش مژه‌ها به دليل آسيب به فوليکول مو بوده ولي در همراهي با کلمه Cilia مربوط به از دست دادن مژه و ابرو است. علل ريزش مژه متنوع بوده و مربوط به دلايل موضعي يا سيستميک است. موي مژه معمولا در ۳ -۲ رديف کوتاه، ضخيم و خميده است و در مژه‌هاي بالايي واضح‌تر و بلندتر است و طوري تعبيه شده که مژه‌هاي بالا و پايين هنگام بسته شدن چشم‌ها لابه‌لاي هم گير نکند.
با آرايش مژه‌ها  مي‌ريزند؟
آرايش مژه‌ها توسط ريمل يا استفاده مکرر از مژه‌هاي مصنوعي يکي از علل ريزش مژه و کم‌پشتي آن هاست.  البته در صورتي که از ريمل‌هاي واتر پروف استفاده مي‌کنيد و به سختي آن را پاک مي‌کنيد در پاسخ به ضربات و  محکم پاک کردن مژه‌ها ريزش رخ خواهد داد. از طرف ديگر ايجاد حساسيت و آلرژي نسبت به چسب يا مواد آرايشي و پاک‌کننده‌ها مي‌تواند با ايجاد اگزما و خارش منجر به ريزش مو و ريزش مژه شود.
كدام محصولات در درمان ريزش مژه‌ها موثرند؟
اصولا تقويت مژه و ابرو به صورت موضعي خصوصا در ترکيبات آرايشي امکان‌پذير نيست و اغلب تبليغات در اين زمينه بيشتر ادعا هستند. برخي داروهاي آنالوگ پروستاگلاندين از جمله لاتانوپروست در درمان ريزش مژه مؤثر بوده است. ترکيب ديگر آن Bimatoprost است که به صورت موضعي در مطالعات در درمان آلوپسي آره آتا به‌کار رفته و مؤثر بوده است.
عادت‌هاي نابجا
ضربات يا تروماها يکي از دلايل ريزش مژه‌ها هستند، مثلا کساني که عادت به کندن مژه‌ها دارند با کاهش حجم ابرو يا مژه‌ها مواجه مي‌شوند. داروها نيز مي‌توانند دليل ديگري بر ريزش مژه‌ها باشند، از جمله رتينوئيدها، هپارين، آندروژن‌ها، داروهاي ضدکلسترول، داروهاي ضدتيروئيدي، پروپرانولول، اسيد والپروئيک و داروهاي ضدانعقادي. داروهاي شيمي‌درماني همچنين راديوتراپي در تومورهاي چشمي‌نيز با ريزش ابرو و ريزش مژه همراه است.
روش‌هاي سنتي براي پرپشتي ابروها و مژه‌ها
قبل از استفاده از هر نوع روغن يا محلولي لازم است از پاک و بهداشتي بودن محل موردنظر اطمينان حاصل کنيد. براي اين منظور با استفاده از شامپوبچه ابرو و مژه‌ها را شست‌وشو داده و پس از خشک کردن از روش‌هاي ذکر شده بهره ببريد.

روغن بادام,پرپشتي ابروها و مژه

استفاده از روغن بادام براي پرپشتي ابروها و مژه

روغن بادام: روغن بادام تلخ يا شيرين هر کدام را که دردسترس داريد مفيد خواهد بود، البته روغن بادام تلخ تاثير بيشتري دارد به شرطي که خالص باشد. کافي است براي ماساژ ابرو با گوش پاک‌کن يا برس و براي مژه از فرچه ريمل استفاده کنيد.
روغن زرده تخم‌مرغ: استفاده از روغن زرده تخم‌مرغ که داراي پيشينه تاريخي نيز هست در تقويت و پرپشتي ابرو و تقويت مژه بسيار نقش دارد.
ترکيب روغني: ترکيب روغن‌هاي مار، مورد، رزماري و ماساژ آنها به ابرو و مژه در تقويت و پرپشتي تاثير فوق‌العاده دارد.
روغن هفت‌مغز: بي‌شک روغن هفت‌مغز يکي از بهترين روغن‌هاي ترکيبي است که از هفت‌دانه روغني مانند بادام تلخ و شيرين، فندق، سياه‌دانه، پسته، کنجد و کرچک تشکيل شده و با داشتن مواد ضروري و مورد نياز براي رشد و تقويت ابرو و مژه يکي از بي‌نظيرترين ترکيبات روغني است.
نکته مهم: تمام روغن‌ها و روش‌هاي گفته شده را به صورتي مورد استفاده قرار دهيد که وارد چشم نشوند چون با ورود هر جسم خارجي و استريل نشده داخل چشم دچار سوزش، خارش و اشک مي‌شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *