مشکلات و اختلالات پوست سر

مشکلات و اختلالات پوست سر

رايج ترين مشکلات پوست سر، پوسته ي سلول هاي مرده ي پوست (شوره)، چربي بيش از حد (seborrhea) و قشر چرب مسبب التهاب، خارش و مرطوب شدن پوست سر (seborrheic dermatitis) هستند. اين مشکلات معمولا هنگامي شروع مي شوند که فرد هنوز سري پر از مو دارد و اصرار مي کنند که مويشان به دليل کچلي آندروژنتيک (الگوي ريزش موي مردانه يا زنانه) شروع به ريزش کرده است .

شوره

مشکلي که به طور متداول شوره شناخته مي شود، در بيشتر حالات ملايم و رايجش، کمي بيشتر از مقدار طبيعي ريزش سلول هاي مرده ي پوست سر است. وقتي ذرات سفيد روي يقه و شانه ي لباس فرد مي نشيند اين فرد به شخصي غير جذاب از لحاظ ظاهري تبديل مي شود. برخي از افراد توده ي بزرگتري از شوره ها را که به پوست سرشان چسبيده تجربه مي کنند و که طي يک وزش باد شديد روي لباس، تختخواب، ملحفه و اثاثيه مي ريزد. وقتي فردي چربي بيش از حد پوست سر دارد، توده ي عظيمي از شوره ها مي تواند به برآمدگي هاي چرب پوست سر بچسبد و تکه هاي سفيدي روي مو نمايان شود. اين مشکل اغلب زماني اتفاق مي افتد که توليد چربي پوست در دوران بلوغ و نوجواني در اوجش قرار دارد يا هنگامي که توليد هورمون هاي آندروژنتيک (مردانه) از تعادل خارج مي شود. “شوره ي چرب” که با التهاب و خارش همراه نيست حالت متوسطي از seborrheic dermatitis مي باشد که در زير راجع به آن بحث شده است .

ريزش رايج و ملايم شوره معمولا با استفاده از يک شامپوي ضد شوره ي ملايم يک يا دو بار در هفته کنترل مي شود. شامپو هاي بدون نسخه داراي ketoconazole ، zinc pyrithione tar يا selenium oxide هستند که معمولا در کنترل شوره ي ملايم خوب عمل مي کنند. شوره هاي حاد تر با چربي بيش از حد، پوسته پوسته شدن و خارش ممکن است حالتي از seborrheic dermatitis باشند و بايد تحت نظر يک متخصص امراض پوستي يا پزشک کنترل شوند .

داروي بازسازي موضعي مو، minoxidil ، مي تواند در برخي از بيماران باعث ايجاد يا بدتر شدن شوره شود. شوره ي سري که به اين دليل ايجاد مي شود از ملايم تا حاد متغير است. در برخي موارد minoxidil مي تواند موجب تحريک، خشکي و خارش پوست سر شود و تا پارگي و خونريزي پوست سر پيشرفت کند. اين مشکل ممکن است در زمستان که رطوبت کمتر است شديد تر باشد. وقتي يک تاثير جانبي به اين شدت اتفاق مي افتد، بيمار بايد با پزشکش تماس بگيرد. پوست شوره دار، خشک و تحريک شده همراه با minoxidil مي تواند با شامپو هاي ضد شوره، کاهش دوز دارو از دو بار به يک بار در هفته يا قطع مصرف دارو درمان شود

 

مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر مشکلات و اختلالات پوست سر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *