مو هايتان سفيد نشود

هميشه يک سوال براي من وجود دارد که چرا خيلي از ما از حالت و جنس موهايمان راضي نيستيم! يکي را مي‌بينيد که موهاي لختي دارد اما دربه‌در دنبال فر کردن است، آن ديگر موهاي فر دارد هميشه شاکي است و مي‌خواهد موهايش را صاف کند. يکي موهايش پرکلاغي است و هميشه دنبال رنگ مو است و يکي ديگر مي‌خواهد موهايش را مشکي کند.

 

احتمالاً الآن هم در کوچه و خيابان ديده باشيد که برخي از جوان‌ها اسپري رنگ سفيد را روي موهايشان خالي مي‌کنند تا قسمت‌هايي از موهايشان را سفيد کنند. اين يکي ديگر از آن کارهاست! چون هر کسي که موهايش سفيد مي‌شود اولين کاري که انجام مي‌دهد رنگ کردن موهاست اما بعضي‌ها برعکس عمل مي‌کنند.

 

موي سالم و زيبا يک زينت طبيعي براي صورت است. اگر شما هم جزو افرادي هستيد که بر عکس اين جوان‌ها نمي‌خواهيد به اين زودي‌ها موهايتان سفيد شود بايد به فکر مراقبت از آن‌ها باشيد. برخي از مواد غذايي، گياهان و ويتامين‌ها مي‌توانند با سفيدي زودهنگام موها مقابله کنند. در اين مقاله ۶ توصيه داريم که جواني را به موهايتان بر مي‌گرداند. با ما همراه باشيد.


ژل آلوئه‌ورا براي مقابله با سفيدي موها

درست است که سفيد شدن موها عوامل مختلفي دارد (مثل وراثت، استرس، فشارهاي روزمره و غيره) اما با اين حال مي‌توان با استفاده از برخي گياهان جلوي سفيدي زودهنگام آن‌ها را گرفت. يکي از اين گياهان موثر آلوئه‌ورا است. ژل گياه آلوورا حاوي ويتامين‌ها، اسيدهاي آمينه و مواد معدني متعددي است براي همين هم مانند يک آنتي‌اکسيدان عمل کرده و باعث تقويت بدن مي‌شود. بايد بدانيد که اين ژل نمي‌گذارد که به اين زودي‌ها چين و چروک روي پوستتان عرض اندام کند و علاوه بر اين از پيري موها نيز پيشگيري مي‌کند.

 

براي بهره‌مندي از خواص اين گياه مفيد توصيه مي‌کنيم که يک قاشق غذاخوري ژل آلوورا را در مقدار آب حل کرده و به مدت يک ماه هر روز سه مرتبه از اين ترکيب ميل کنيد.سپس به مدت سه ماه و هر ماه بيست روز اين کار را تکرار کنيد. توصيه مي‌کنيم از ژل‌هايي استفاده کنيد که معتبر بوده و داراي مهر استاندارد باشد.


مواد غذايي ضد پيري را دريابيد

با گذشت زمان موهاي سفيد لابه‌لاي موها خودنمايي مي‌کنند. براي اينکه با پيري فيزيولوژيک موها مقابله کنيد به تغذيه‌ي تان اهميت بيشتري بدهيد. براي اين کار ويتامين‌هاي زير را دريابيد:

 

ويتامين E: روغن‌هاي گياهي، روغن زيتون يا روغن کنجد و غيره
سبزيجات سرشار از بتاکاروتن: ميوه‌ها و سبزيجات زرد، نارنجي و سبز تيره
گياهان سرشار از زينک يا همان روي: جوانه‌ي گندم، لوبياها، توفو و غيره
منيزيم: ميوه و سبزيجات، ميوه‌هاي خشک، مغزها و آجيل و غيره
کلسيم: سبزيجات برگ سبز تيره، بادام، آجيل‌ها، انگور فرنگي و غيره
پتاسيم: گوجه‌فرنگي، هويج، لوبيا
آهن: آجيل‌ها، ميوه و سبزيجات خشک، گوشت، جلبک‌هاي دريايي


دمنوش گياه جينکو ميل کنيد

چند نفر را مي‌شناسيد که موهايش خيلي زود سفيد شده و وقتي علت را جويا مي‌شويد آه از نهادش بلند مي‌شود و افسوس مي‌خورد؟ سفيد شدن موها يک حالت نگراني و استرس ايجاد مي‌کند. و وقتي هم که استرس بيشتر مي‌شود پيري و سفيدي موها شتاب بيشتري مي‌گيرد.

 

بايد بدانيد که برگ‌هاي گياه جينکو يک درمان طبيعي براي مقابله با استرس اکسيداتيو محسوب مي‌شوند اين گياه باعث گردش خون بهتر مي‌شود و از مشکلاتي مانند پيري فيزيولوژي موها پيشگيري مي‌کند. براي بهره‌مندي از خواص اين گياه توصيه مي‌کنيم که ۴۰ گرم برگ خشک گياه جينکو را در يک ظرف حاوي يک ليتر آب ريخته و به مدت يک ساعت بجوشانيد. محلول را صاف کرده و بعد از هر وعده‌ي غذايي (يعني سه مرتبه در روز) ميل کنيد.


کلاه بگذاريد

تابستان فصلي است که سلامت موها به خصوص موهاي رنگ شده را به خطر مي‌اندازد. مي‌پرسيد چرا؟ به خاطر اينکه خورشيد بي‌امان مي‌تابد و اشعه‌هاي ماوراي بنفش به فوليکول‌هاي موها آسيب زده و آن‌ها را حساس تر و شکننده‌تر مي‌کند. از آنجايي هم که موها نمي‌توانند نور خورشيد را منعکس کنند کدر شده و سفيد مي‌شوند.


استرس را از خود دور کنيد

بايد بدانيد که موها مستقيماً از طريق خون تغذيه مي‌شوند و استرس و نگراني هم باعث کند شدن جريان خون مي‌شود. براي همين هم استرس تعادل موها را برهم زده و باعث سفيد شدن آن‌ها مي‌شود. براي پيشگيري از استرس تا جايي که مي‌توانيد مواد غذايي ضداسترس ميل کنيد. آرامشتان را حفظ کنيد. ورزش‌هايي مانند پياده‌روي و يوگا را دريابيد. خواهيد ديد که روزبه‌روز وضعيت موهايتان بهتر شده و جواني‌شان را بازمي‌يابند.


در انتخاب رنگ مو دقت کنيد

زماني که موها خيلي سفيد شده باشند چاره اي‌ جز رنگ کردن باقي نمي‌ماند. در اين صورت لازم است که هر ماه موها رنگ شوند تا ريشه‌ي سفيد آن‌ها خيلي معلوم نشود. اما حواستان باشد. نتايج پژوهشي که در سال ۲۰۰۱ انجام شد نشان مي‌دهد که آمونياک براي بدن خطرناک است. براي همين هم توصيه مي‌کنيم از رنگ موهايي استفاده کنيد که فاقد اين ترکيب شيميايي باشند. توصيه مي‌کنيم رنگ‌هايي را انتخاب کنيد که به رنگ موي اصلي‌تان نزديک تر باشد.