نکاتي مهم درباره کاشت مژه

نکاتي مهم درباره کاشت مژه

به گزارش سلامت نيوز از طرفي فقدان مژه در ظاهر شخص تأثير منفي مي گذارد. شايان ذکر است که از نظر آناتومي نقش مژه ها در انسان و حيوانات حفاظت از چشم ها در برابر گرد و خاک است.
متقاضيان کاشت مژه
کلاً افرادي که متقاضي کاشت مژه هستند دو دسته اند:
۱- برخي در اثر تروما يا بيماري هاي مختلف مژه هاي خود را از دست داده اند.

علل اين امر عبارت هستند از:

* جراحت ها و اسکار ناشي از تصادفات رانندگي، حوادث کار، سوختگي، خالکوبي لبه ي پلک و استفاده ي طولاني از مژه هاي مصنوعي
* برداشتن تومورهاي مختلف با جراحي، راديوتراپي و شيمي درماني
* بيماري هاي پوستي مانند آلوپسي آره آتا(طاسي منطقه اي)، لوپوس سيستمي، ليکن پلان، بيماري هاي غده ي تيروئيد
* تريکوتيلومانيا
* فقدان مادرزادي مو در کل بدن

پيش از کاشت مژه در اين بيماران، سه نکته حائز اهميت است:
* آيا بافت صدمه ديد ه ي پلک آمادگي پذيرش فوليکول هاي موي جديد را دارد يا خير؟
* آيا ناحيه ي دهنده ي مناسب براي برداشت مو وجود دارد يا خير؟
* آيا بيماري پوستي پلک فعال است يا خاموش. اگر خاموش است بايد کاشت مژه را حداقل تا دو سال به تعويق انداخت.

در تريکوتيلومانيا، بيمار، مژه هاي خود را به صورت اجباري – وسواسي مي کند. در اين حالت نبايد کاشت مژه تا موقعي که بيماري کاملاً تحت کنترل قرار نگرفته است انجام شود.
بهتر است جراح با روانپزشک مربوطه مشاوره نمايد و از او درباره ي زمان مناسب براي عمل سوال کند. زيرا اظهارات بيمار به خودي خود قابل قبول نيستند.
گاهي بيماران مبتلا به تريکوتيلوماني کندن موهاي خود را انکار مي کنند. در حالي که در معاينه ي نواحي فاقد مژه، شکستگي مژه ها کاملاً مشهود است.
۲- گروه دوم افرادي هستند(به ويژه خانم ها) که مژه هاي سالم و طبيعي دارند و فقط براي افزايش اندازه و رنگ مژه ها و پُر پشتي آن ها، به پزشک مراجعه مي کنند.
در اين حالت بهتر است بيمار خواسته ي خود را به طور شفاف با پزشک در ميان بگذارد و پزشک نيز امکان کسب نتيجه ي مورد نظر را بررسي کرده و به بيمار اطلاع دهد و در نهايت روي نتيجه ي واحد به توافق برسند.
در مواردي که پيش بيني مي شود ميزان بهبود به دست آمده با کاشت مژه نسبت به هزينه، زمان تلف شده و دردسرهاي عمل اندک است نبايد اين کار توصيه شود. درافراد مبتلا به اختلال خود زشت بيني(body dysmorphic disorder) نيز بهتر است قبل از عمل با روان پزشک مربوطه مشاوره شود.
در اين بيماري افراد تصوير معيوبي از ظاهر خود در ذهن دارند و دائماً براي بهبود خود به جراحي هاي زيبايي متعدد متوسل مي شوند. اين بيماري اغلب در مشاوره و تهيه ي پرسشنامه ي غربالگري، تشخيص داده مي شود. ضمناً در افرادي که سابقه ي کلوئيد يا اسکار هيپرتروفيک دارند و يا دچار انتروپيون مکرر، کونژنکتيويت مکرر، بيرون زدگي چشم ها به علت پُرکاري تيروئيد يا قوز قرنيه هستند نيز کاشت مژه ممنوعيت دارد.

درمان جراحي
پيش از عمل کاشت مژه اگر بيماري چشمي خاصي وجود داشته باشد بهتر است با متخصصان چشم مشاوره انجام شود. اگر بيماري عمومي جدي از قبيل ديابت، فشارخون بالا، آريتمي قلبي يا نارسايي قلبي نيز وجود داشته باشد بايد با متخصص داخلي مشاوره صورت گيرد.
هدف از کاشت مو برداشتن پيوندهاي موي زنده از ناحيه ي دهنده و انتقال آن ها به ناحيه ي گيرنده ي فاقد مو است.
در کاشت مژه بايد موهاي برداشته شده از ناحيه ي دهنده تا حد امکان با مژه ها همگوني داشته باشد. براي اين کار اغلب از موهاي ظريف در خلف گردن و يا از موهاي سر در بالا و پشت گوش ها و گاهي از موهاي ابروها و ساق پا استفاده مي شود.
کاشت مژه با بي حسي موضعي در حالي که بيمار بيدار است انجام مي شود. حين عمل، پلک ها با يک وسيله ي خاص ثابت نگه داشته مي شوند تا از بروز رفلکس طبيعي پلک زدن، جلوگيري شود. ضمناً بايد مراقب چشم ها بود.
هر چند به طور طبيعي پلک فوقاني حدود صد مژه و پلک تحتاني حدود شصت مژه دارد؛ افزودن چند تار مو در پلک ها ممکن است تراکم مژه ها را فوق العاده افزايش دهد.
در جراحي ترميمي، کاشت حدوداً بيست تار مو در هر پلک ممکن است نماي طبيعي ايجاد کند. امروزه برخي جراحان مي توانند در يک جلسه ۶۰ مژه در هر پلک بکارند. اين عمل يک تا سه ساعت طول مي کشد. گاهي لازم است کاشت مژه دو يا سه بار تکرار شود تا نتيجه ي دلخواه حاصل گردد.

درمان طبي

اخيراً استفاده از آنالوگ هاي پروستاگلاندين در درمان طبي کم پشتي مژه ها مورد توجه قرارگرفته است. معروف ترين اين داروها لاتانوپروست latanoprost است که به شکل قطره ي چشمي براي پايين آوردن فشار چشم در گلوکوم مورد استفاده قرار مي گيرد.
متخصصان چشم متوجه شده اند که لاتانوپروست موجب تحريک رشد مژه ها و تيره شدن رنگ آن ها مي شود بدون اين که مژه ي جديدي برويد. اين دارو در حيوانات نيز مورد بررسي قرار گرفته و شايد در آينده در درمان آلوپسي آندروژنتيک نيز به کار رود.
لاتانوپروست خروج مايع از داخل چشم را افزايش داده و فشار داخل چشم را در بيماران مبتلا به گلوکوم کاهش مي دهد. عوارض اين دارو عبارت هستند از: تاري ديد، التهاب پلک، تيرگي عنبيه، احساس سوزش، تيره شدن دائمي مژه ها و ضخيم شدن مژه ها.
در حال حاضر کاربرد لاتانوپروست فقط براي گلوکوم مورد بررسي و تأييد قرارگرفته است.
دکتر تورج مکرمي – درماتولوژيست
هفته نامه پزشکي امروز
نکاتي مهم درباره کاشت مژه نکاتي مهم درباره کاشت مژه نکاتي مهم درباره کاشت مژه نکاتي مهم درباره کاشت مژه نکاتي مهم درباره کاشت مژه نکاتي مهم درباره کاشت مژه نکاتي مهم درباره کاشت مژه نکاتي مهم درباره کاشت مژه

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *