کدام روغن براي کدام مو؟

البته اگر قبل از اينها با افزايش قيمت ناگهاني اين نوع محصولات شوکه نشده‌ باشيد). اگر موهايي چرب نداريد، مي‌توانيد سراغ محصولاتي برويد که حاوي روغن‌هاي طبيعي هستند، چرا که روغن‌هاي طبيعي گياهي حاوي مواد مغذي، ويتامين‌ها، اسيدهاي چرب و املاح هستند و مي‌توانند بخشي از نيازهاي موهاي شما را برطرف کنند؛ در اينجا ما سعي کرده‌ايم تمام روغن‌هاي مفيد براي مو را به شما معرفي کنيم تا باتوجه به نياز موهاي‌تان محصولي را انتخاب کنيد که روغن موردنظر در آن باشد. البته مي‌توانيد هم صرفه‌جويي کرده و روغن طبيعي را به طور خالص تهيه کنيد و بعد با اضافه کردن به شامپو يا حتي به تنهايي از اثرات آن سود ببريد.
مانع شکنندگي موها
روغن کرچک
روغن کرچک هر تار مو را تغذيه کرده و باعث قوي شدن رشته‌هاي مو شده تا هم از شکنندگي آنها جلوگيري مي‌کند و کمي هم در کاهش ريزش موها موثر است. علاوه بر اينها اين روغن مي‌‌تواند با تامين چربي پوست کف سر در حالت گرفتن موها هم تاثير داشته‌ باشد. اثرات ضد قارچي و آنتي‌باکتريالي اين روغن مي‌‌تواند موها و پوست کف سر را از آلودگي‌ها و عفونت‌ها هم محافظت کند. علاوه بر اينها اسيدهاي چرب امگا ۹ موجود در اين روغن هم مانع خشکي پوست کف سر مي‌‌شوند و هم کمي رشد موها را تحريک مي‌کنند. ناگفته نماند که روغن کرچک به خوبي رطوبت و آب را در خود نگه مي‌دارد و در نتيجه مي‌تواند به عنوان يک آبرسان خوب مانع خشک شدن و از دست رفتن آب موها شود.
ريشه موها را قوي مي‌کند
روغن رزماري
اگر قرار باشد تنها يک روغن با خاصيت‌هاي‌ چندگانه براي موهاي‌تان در کابينت داشته ‌باشيد بدون شک بايد روغن رزماري باشد که هم مي‌‌تواند ميکروب‌هاي پوست کف سر را به خوبي از بين ببرد و هم ريشه‌ موها را قوي کرده و هم تاثير بسزايي در درخشان کردن آنها دارد. استفاده از اين روغن براي زمان‌هايي که پوست کف سر به شدت خشک شده يا پر از شوره شده ‌است تاثير بسزايي خواهد داشت، علاوه بر خواص مغذي، اين روغن گياهي مديترانه‌‌اي بعد از اولين استفاده به طور ملموسي موها را نرم‌تر و صاف‌تر خواهد کرد.
آنتي‌اکسيدان‌ها به جنگ نازکي مو مي‌روند
روغن زيتون
روغن زيتون مادر روغن‌هاي مفيد براي مو است. اين روغن مي‌تواند جاي بسياري از محصولات حالت دهنده موها را بگيرد چراکه مي‌تواند به طور عميق در موها نفوذ کرده و آنها را مرطوب و هم به حالت گرفتن کمک ‌کند. روغن زيتون به کوتيکول‌هاي تشنه آب مي‌‌رساند و تا حدي خشکي و زمختي موها را مي‌گيرد به همين دليل بيشتر از همه اين روغن سبک را به کساني پيشنهاد مي‌کنيم که هميشه از خشکي بيش از اندازه موها شاکي‌اند. ناگفته نماند که آنتي‌اکسيدان موجود در روغن با نازک شدن و ريزش موها مبارزه مي‌کند.
ضدآفتاب طبيعي براي موها
روغن آووکادو
اين روغن مغذي را بيشتر از همه به کساني توصيه مي‌کنيم که پوستي ملتهب در کف سر دارند يا موهاي‌شان بيش از اندازه نازک شده‌ است. روغن آووکادو فرمولاسيون بسيار سبکي دارد و در نتيجه به راحتي جذب موها و پوست کف سر مي‌شود. علاوه بر اينها اين روغن مي‌تواند آب و رطوبت را در خود نگه دارد و در نتيجه به آبرساني موها هم کمک مي‌‌کند. يکي ديگر از خواص متفاوت اين روغن SPF موجود در آن است يعني داراي فاکتورهاي حفاظتي در برابر نور آفتاب است و مي‌تواند تا حدي از موها درمقابل ضررهاي ناشي از اشعه فرابنفش خورشيد محافظت کند. اين روغن سرشار از ويتامين‌هاي A، D، E ، ۶B ،آمينو و فوليک اسيد است؛ موادي که هر موي سالمي به آنها نياز دارد. شما مي‌توانيد از روغن آووکادو براي نرم کردن عمقي مو يا به عنوان ماسک مو استفاده کنيد اما بهترين نتيجه زماني به‌دست مي‌آيد که از اين روغن به همراه ديگر روغن‌هاي مغذي مثل روغن زيتون استفاده کنيد.
پوست کف سر هم تقويت مي‌خواهد
روغن بادام
يکي از روغن‌هاي رايج و خوب براي چرب کردن موها و لطيف کردن پوست‌هاي خشک، روغن بادام است که مي‌توانيد به راحتي همه جا از داروخانه‌ها گرفته تا عطاري‌ها پيدا کنيد. پروتئين‌هاي موجود در اين روغن به بازسازي سطح پوست کمک مي‌کنند و حالت الاستيکي آن را بهبود مي‌بخشند. اگر اين روغن را با محصولات شوينده مخلوط کنيد اثربخشي بيشتري خواهد داشت اما به تنهايي هم مي‌تواند موها را درخشان، چرب و مقاوم کند.
ضد موخوره
روغن نارگيل
روغن نارگيل کمبود پروتئين موها را تا حدي جبران مي‌کند و موجب ضخيم‌تر شدن آنها مي‌شود؛ علاوه بر اينها با افزايش رطوبت و آبرساني موها مانع موخورده شدن و آسيب‌ ديدگي و شکننده آنها مي‌شود؛ اين روغن پوست‌ريزي کف سر را کاهش مي دهد و براي حالت دادن موها هم مفيد است. اگر براي از بين بردن شوره‌ها از اين روغن استفاده مي‌کنيد بايد حدود ۲ قاشق غذاخوري روغن نارگيل را به طور کامل روي پوست کف سرتان ماساژ دهيد، البته براي نتيجه بهتر اين کار را هنگام خواب انجام دهيد و اجازه دهيد تا صبح روي سر شما باقي بماند و صبح کاملا آبکشي کنيد، بهتر است حداقل هفته‌اي يک‌بار اين دستورالعمل را انجام دهيد. همچنين براي اينکه خيلي زود برفک‌ها و خارش پوست کف سر شما التيام يابد مقداري آبليمو را همراه با روغن نارگيل مصرف کنيد، شما به راحتي مي‌توانيد آب يک ليموترش تازه را در روغن نارگيل بريزيد و سپس خوب مخلوط کنيد و اين مخلوط را به پوست کف سرتان بماليد.
راهنماي قدم به قدم براي استفاده از روغن‌‌ها
۱٫ اول از همه بايد با توجه به نيازهاي موي خود روغن مناسب را انتخاب کنيد.
۲٫ چند قطره از روغن را کف دست بريزيد.
۳٫ کف دست‌ها را براي چند ثانيه به هم بماليد تا روغن گرم شود و به طور يکنواخت روي کف سر پخش شده باشد.
۴٫ نوک موها را در کف دست بگيريد و کمي به هم بماليد؛ نوک موها معمولا آسيب‌پذيرترين قسمت موهاست و بيشتر از همه به مراقبت نياز دارند.
۵٫ بار ديگر کمي روغن کف دست‌ها بريزيد و دست‌ها را به هم بماليد و روغن را روي ساقه موها بماليد تا ساقه‌‌ها حالت بگيرند اما چرب به‌نظر نرسند؛ پيشنهاد مي‌کنيم اگر موهاي‌تان خيلي خشک نيست تنها يک‌بار اين کار را انجام دهيد.
۶٫ اگر نمي‌خواهيد روغن روي موها بماند و مي‌خواهيد چند ساعت بعد موها را بشوييد کمي نوک انگشت‌ها را با روغن چرب کنيد و آرام کف سر ماساژ دهيد.
۷٫ براي پخش شدن روغن روي تمام موها مي‌توانيد خيلي آرام برس بکشيد؛ اما به هيچ‌عنوان به موها فشار نياوريد.
روغن خالص دانه انگور، تركيبي فوق‌العاده موثر براي فعال‌سازي مجدد رشد پياز مو است كه با ماساژ دادن آن روي پوست سر مي‌توانيد به تاثير سودمند اين روغن پي ببريد.

 

 روغن گياهي مناسب براي موهاي خشک: روغن گل مريم، سنبل، گل شمعداني، رزماري
 روغن گياهي مناسب براي موهاي چرب: اکليل کوهي، سرو کوهي، مريم گلي، سدر، برگ درخت چاي
 ريزش مو: رزماري، ليمو، سروکوهي، گل شمعداني و نوشيدن دم‌کرده زنجبيل
 موهاي آسيب‌ديده و شکننده: گل بابونه، ليمو، سنبل، گل شمعداني يا رزماري
در حمام چطور از روغن‌ها استفاده کنيد
زمان استفاده از اين روغن‌هاي گياهي لازم است از شامپوهاي ملايم و خنثي براي شست‌وشوي موهاي‌تان استفاده کنيد. هنگامي که مي‌خواهيد موهاي‌تان را شامپو کنيد اگر ۲۰ قطره شامپو استفاده مي‌کنيد، لازم است بين ۵ تا ۱۰ قطره نيز از روغن گياهي که براي موهاي شما توصيه شده است، اضافه کنيد (البته مقدارهاي گفته شده بستگي به بلندي و کوتاهي موي شما دارد). يادتان باشد که بهتر است قبل از شامپو کردن موهاي خود را ماساژ دهيد؛ به آرامي منافذ پوست سر را در زير آب گرم ماساژ دهيد.
يک پيشنهاد ديگر اين است که قبل از حمام کردن موهاي خود را با روغن گياهي مخصوص موهاي‌تان ماساژ دهيد و اجازه دهيد چند ساعتي روي موهاي شما باشد و بعد به حمام برويد، زيرا در اين صورت ريشه موهاي شما با اين مواد تقويتي بيشتر در ارتباط بوده و براي پوست سر و ريشه بسيار مفيدتر هستند. حتي اگر مي‌توانيد اجازه دهيد اين روغن گياهي از شب تا صبح روي موهاي شما بماند.
 کدام روغن براي کدام مو؟  کدام روغن براي کدام مو؟  کدام روغن براي کدام مو؟  کدام روغن براي کدام مو؟  کدام روغن براي کدام مو؟  کدام روغن براي کدام مو؟  کدام روغن براي کدام مو؟  کدام روغن براي کدام مو؟  کدام روغن براي کدام مو؟ کدام روغن براي کدام مو؟ کدام روغن براي کدام مو؟ کدام روغن براي کدام مو؟ کدام روغن براي کدام مو؟ کدام روغن براي کدام مو؟ کدام روغن براي کدام مو؟ کدام روغن براي کدام مو؟

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *