مطالب مفيد درباره رنگ کردن موي سر

آنها رنگ تيره را با جوشاندن پوست گردو و ترهفرنگي به دست ميآوردند. در دنياي مدرن نيز بازار رنگ مو همچنان داغ است. بر اساس آمار، ۹۵ درصد از زنان از رنگ مو استفاده ميكنند. در چند دهه? پيش، عامه? مردان از رنگ مو استفاده نميكردند و مردان با موهاي رنگشده اسباب تمسخر سايرين بودند. اين روزها مردان هم به تبعيت از زنان براي پوشاندن موهاي سفيد خود از رنگ مو استفاده ميكنند . اما انتخاب نوع رنگ مو و فن استفاده از آن به موضوعي گيجكننده بدل شده است.

عناصر تشكيلدهنده? رنگ مو
دو ماده شيميايي پايه در تمام فرايندهاي رنگ كردن مو شركت دارند: ماده شيميايي اول « پيروكسيد هيدروژن » يا « اكسيدان » نام دارد. اين ماده موجب حالت گرفتن مو و تثبيت رنگ مو آن ميشود. استفاده از اكسيدان به مقدار زياد، سولفور مو را خارج ميكند. از دست رفتن سولفور مو نيز باعث زبري و نازكي تارهاي مو ميشود. ماده? ديگر تشكيلدهنده? رنگمو آمونياك نام دارد. اين ماده? قليايي، در نتيجه? تركيب شدن اكسيدان با رنگ اوليه? مو، به صورت كاتاليزور عمل و رنگ موها را روشن ميكند. همچنين آمونياك موجب جدا شدن كوتيكول و نفوذ رنگ به درون پوسته? مو ميشود.
انواع رنگ مو شيميايي
امروزه براي موهاي مختلف انواع متنوعي رنگ مو توليد شده است و شما ميتوانيد با كمي دقت رنگ موي مناسب موهاي خود را بيابيد. نكته? مهم آن است كه رنگ موهاي شيميايي، در صورت ناآگاهي شما از نوع رنگ، ميتوانند مضر باشند. چگونگي واكنش پيروكسيد هيدروژن و آمونياك با موهاي سر مستقيماً به نوع محصول انتخابشده بستگي دارد. در ادامه به معرفي چند نوع رنگمو ميپردازيم:
? رنگ موي نيمه دائمي : 
اين نوع رنگ، بدون ايجاد تغيير در حالت طبيعي مو، رنگ را به لايه? بيروني آن اضافه ميكند. رنگ مو مولكولهاي زبري دارد. اين مولكولهاي كوچك پس از چندبار شستشو از غلاف تار مو خارج ميشوند. اين نوع رنگمو به مدت ? تا ?? مرتبه شستشو با انواع شامپو دوام دارد و ?? درصد از موهاي سفيد را پوشش ميدهد. همچنين، تقويتكننده مو و رنگ طبيعي مو نيز هست. رنگ موهاي نيمه دائمي، موهاي شما را روشن يا بيرنگ نميكنند. زيرا عاري از تركيبات آمونياك و پيروكسيد هيدروژن هستند
? رنگ موي موقت :
اثر اين نوع رنگ مو به مدت ?? تا ?? بار شستشو با شامپو در مو باقي ميماند. مولكولهاي اين نوع رنگ غلاف دور تار مو را ميپوشانند و به درون پوسته? آن نفوذ ميكنند. سپس در محلي كه مولكولهاي رنگدانه? طبيعي قرار دارند ساكن ميشوند. آمونياك رنگ موي موقت به اندازهاي است كه رنگدانه? طبيعي را روشن يا بي رنگ نميكند. بهعلاوه، مقدار پيروكسيد هيدروژن آن هم اندك است. با اين وجود، موهاي سفيد را پوشش ميدهد.
? رنگ موي دائمي : 
اين نوع رنگ مو براي ايجاد تغييرات كلي در شكل ظاهري است. موهاي سياه را بور ميكند و بالعكس. در رنگ دائمي، از آمونياك و نيز پيروكسيد هيدروژن براي رنگ كردن مو استفاده ميشود. مولكولهاي رنگ وارد پوسته? مو ميشوند و با شستشو از بين نميروند. اين محصول بر رنگدانههاي مو اثر ميگذارد و آنها را روشنتر ميكند. به همين علت است كه يك رنگمو روي موهاي افراد مختلف به رنگهاي متفاوت درميآيد. در حدود ? تا ?هفته زمان لازم است تا رنگ از ريشه مو خارج و رنگ طبيعي مو بر روي پوست سر ظاهر شود.
? انتخاب رنگ موي مناسب 
يافتن رنگموي مناسب ساده نيست. انتخاب رنگ دلخواه از روي كاتالوگ رنگ فروشگاه و خريداري آن اقدامي نادرست است. رنگمو را با توجه به رنگ طبيعي مو، رنگ چشم و پوست خود انتخاب كنيد. رنگي كه ميبينيد حاصل بازتاب نور از روي رنگدانههاي رنگ شده است. بنابراين، يك رنگ يكسان روي موهاي مختلف نمودهاي متفاوتي دارد. رنگ موي طبيعي و مصنوعي در زير نور فلورسنت يا نور طبيعي آفتاب متفاوت به نظر ميرسند. سطح رنگها را از درجه? شماره ? تا ?? تقسيمبندي كردهاند. رنگ شماره ده مو را روشن و شماره يك آن را تيره ميكند. رنگ موي سياه، نور كمي را منعكس ميكند و اين درست برخلاف عملكرد رنگ موي بور است. وقتي كه رنگ موهاي خود را روشن ميكنيد، هاله? گرمي از رنگهاي زرد و قرمز دور شما ديده ميشود. به ياد داشته باشيد كه تركيب رنگهاي زرد و قرمز، رنگ نارنجي را توليد خواهد كرد، نه رنگ دلخواه شما را. بهترين رنگها براي كساني كه پوست گندمگون و برنزه دارند رنگهاي شيري، گلبهي، مسي، كرم نخودي، قهوهاي، زرد سوخته، قهوهاي مايل به قرمز، قهوهاي مايل به طلايي، و رنگهاي آبي، سبزآبي، فندقي، عسلي، سبز كاهويي و زرد است. براي چشمهاي كهربايي يا به رنگ قهوه، رنگموهاي طلايي با هايلايت قرمز، قهوهاي طلايي، قهوهاي عسلي، فندقي، مسي و قهوهاي سوخ_caه مناسب است. در مورد پوستهاي روشن، هايلايت آبيقرمز و براي پوستهاي صورتي و سرخ، رنگ كرم گلي، زيتوني تيره و قهوهاي تيره با سايه? آبنوسي جلوه? خاصي ايجاد خواهد كرد. براي چشمهاي آبي روشن، آبي خاكستري، آبي تيره، سبز تيره، قهوهاي و مشكي، بهترين رنگ مو ارغواني با هايلايت شرابي، پلاتيني، خاكستري، قهوهاي، قهوهاي تيره، مشكي و شيري است.
انتخاب رنگ مو به مرغوبيت رنگ، سليقه و خواسته? شما و ارايشگر شما و مدت زماني كه ميخواهيد آن رنگ مو روي موهايتان باقي بماند بستگي دارد.
اغلب زنان از رنگهاي تيره شروع ميكنند و هر بار، رنگ يك درجه روشنتر از قبل را برميگزينند. اگر رنگ موي انتخابي موهاي سفيد شما را پوشش نميدهد، از رنگ مرغوب تر و يك درجه بالاتر از رنگ موي اصلي خود استفاده كنيد.
هميشه قبل از گذاشتن رنگ ، موهايتان را خشك كنيد ، زيرا رنگ موي مرطوب ، رقيق شده و در نتيجه رنگ مطلوب به دست نخواهد آمد 
در تابستان به علت تأثيرات مخرب نور خورشيد و گرما ، رنگ موها ثابت نمي ماند ، بنابراين بهتر است كه براي درست كردن خلل و فرج مو و نرم كردن آن از نرم كننده استفاده كنيد .
اگر موهاي شما خيلي زبر و مقاوم در برابر رنگ است شايد لازم باشد كه قبل از رنگ كردن آنها را نرم كنيد چون با نرم كردن ، لايه هاي كوتيكول رنگ را بهتر جذب مي كنند .
موي رنگ شده در اثر مواد شيميايي موجود در استخر شنا معمولا” تغيير رنگ مي دهد . براي رفع اين مشکل از کلاه شنا استفاده کنيد البته شامپوهاي براق كننده و شفاف كننده نيز بعلت ايجاد يک لايه روي مو ممكن است در رفع اين مشكل کمي مؤثر باشند .
در بازار مواد ارايشي و بهداشتي معمولا” دو نوع رنگ مردانه و زنانه وجود دارد که بهتر است اقايان و خانمها از رنگ مو مناسب خود استفاده کنند رنگ موهاي شامپويي و رنگ موهاي کرم مانند نيز در بازار مواد ارايشي و بهداشتي نيز هست که کاربرد انها را ازداروخانه و فروشگاه هاي مواد ارايشي و زيبايي و ارايشگاه زنانه و مردانه مي توانيد بپرسيد و استفاده کنيد

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *